Edukacja i nauka

EduSzop

Szop pracz (Procyon lotor)

 

Szopy pracze są średniej wielkości drapieżnymi ssakami, pochodzącymi z Ameryki Północnej. 

Ich nie do końca radosna przygoda ze współczesną cywilizacją rozpoczęła się zaraz po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w roku 1492. Ciekawskie szopy szybko wzbudziły zainteresowanie ludzi i jak to ludzie mają w zwyczaju – rozpoczęło się ich wykorzystywanie. Szopy stanowiły łatwy posiłek dla marynarzy, stały się też „idealnymi” maskotkami dla żołnierzy, czy źródłem pięknego i ciepłego futra dla przemysłu odzieżowego.

Zwierzęta te charakteryzuje bardzo duża łatwość do przystosowywania się. Są całkowicie wszystkożerne (porównuje się je pod tym względem do ludzi), synantropijne (świetnie czują się w pobliżu siedzib ludzkich), i radzą sobie praktycznie w każdym klimacie. Potrafią pływać, biegać, wspinać się. Są „łatwe” do utrzymania w niewoli.  Mogą być w szerokim zakresie wykorzystywane przez ludzi. Te wszystkie cechy przyczyniły się do intensywnej ekspansji tego gatunku na świecie. Przez jednych kojarzone jako słodkie przytulanki, dla innych są sprytnymi złodziejaszkami, a jeszcze inni traktują je jako pasożyty i źródło wszelakich chorób.

Na początku XX wieku szopy na stałe zawitały w Europie – głównie w Niemczech, gdzie zostały częściowo umyślnie introdukowane, częściowo były uciekinierami z ferm futrzarskich. Od lat 50 XX wieku notuje się dzikie szopy w Polsce – obecnie najliczniej w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.

Szkodliwość szopów w krajowym środowisku naturalnym jest stale kwestionowana. Faktem jest jednak, że gatunek ten już na stałe dołączył do krajowej fauny, czy nam się to podoba, czy nie. Jako zwierzęta, istoty żyjące i czujące, szopy zasługują na nasz szacunek i pomoc. Pamiętajmy, że to nie zwierzęta są winne swej inwazyjności, a my – ludzie!

W związku z narastającym problemem gatunków obcych i coraz większą ilością szopów jakie trafiają w nasze ręce zrodził się w naszych głowach pomysł SZOPOWISKA – miejsca, które ma pomagać, uczyć, promować humanitarne traktowanie wszystkich zwierząt!

Więcej o szopach praczach znajdziecie na Wikipediii : SZOP PRACZ.