Zbiórka na rozbudowę

Obowiązujące prawo określa listę gatunków inwazyjnych zwierząt, czyli takich, które znalazły się tutaj z winy człowieka i stanowią zagrożenie dla stabilności rodzimego środowiska. Na liście znalazły się między innymi szopy pracze – wyjątkowo inteligentne i wdzięczne zwierzaki. Ustawa jest bezlitosna i mówi, że osobniki należące do gatunków inwazyjnych muszą zostać uśmiercone lub oddane na stałe do azylu. Założenie azylu kosztowało nas dużo pracy i nerwów, ale po miesiącach oczekiwań udało się – zostaliśmy wpisani jako jeden z pierwszych azyli w Polsce na oficjalną listę Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Obecnie azyli jest w całym kraju tylko 10, tylko 5 z nich ma możliwości opieki nad szopami, a tylko jeden – Szopowisko – zapewnia możliwość przyjęcia większej ich ilości.

Rok 2022 pokazał nam, że nie będzie łatwo – przyjęliśmy pod skrzydła fundacji 65 szopów, które na stałe zostaną z nami. Niestety to dopiero początek… stale otrzymujemy kolejne zgłoszenia z prośbą o przyjęcie nowych zwierząt. Jeśli odmówimy te zwierzęta będą musiały zostać zabite.

Mamy chęci i możliwości do dalszej rozbudowy, ale koszty są ogromne… budowa jednej woliery na 20-30 osobników, która spełnia wyśrubowane wymagania i zapewni zwierzakom godne i bezpieczne życie, to ponad 100 tysięcy złotych. Z nadzieją na Wasze dalsze wsparcie uruchomiłem kolejną zbiórkę. Choć nowa woliera nie rozwiąże problemu na długo, to da nam czas i nadzieję na dalszą rozbudowę.

Jeśli chcecie wspomóc tworzenie domu dla szopków, zajrzyjcie na: ratujemyzwierzaki.pl – Zbiórka na rozbudowęSkip to content